Pomôcky na čakačke

Tieto pomôcky som používal v minulosti. Nahradili ich iné, alebo sa poškodili natoľko, že ich nie je možné použiť. Niektoré z nich sú použiteľné len v špecifických podmienkach, alebo boli vyrobené pre špeciálne vystúpenia. S každou z nich sa spájajú spomienky na úžasné reakcie divákov. Vyradenie pomôcky z programu ma vždy mrzí, no o to radšej potom vytváram nové zaujimavé “kúzelné fyzikálne zariadenia” pre ďalšie a ďalšie vystúpenia.

Homopolárny motorvyrobený 4.12.2012

Najjednoduchší elektromotor na svete. Tento “motorček” bol súčasťou Kúzelnej fyziky ešte v dobe keď bola uvádzaná výlučne vo Hvezdárni a planetáriu v Prešove. Vyrobil som ho (alebo skôr prvý krát sa pohol) 4.12.2012 pričom oficiálne spustenie Kúzelnej fyziky v HaP začalo 14.12.2012. Pri skracovaní scenára pre potreby vystúpení na školách (max 45min) bol tento experiment vylúčený, ale určite sa do kúzelnej fyziky ešte vráti 🙂 Jeho najvačším problémom bolo to,že veľmi rýchlo “vyplieska” batériu. bolo potrebné si stážiť dostatočné množstvo náhradných batérii (použitie akumulátorov je neprípustné keďže pri “skratovaní” sa môžu vznietiť)

Veľké prelievacie hodiny vyrobené 5.6.2016
     VIDEO na Youtube
Veľké prelievacie hodiny vznikli rovnako ako “vodný zapaľovač” pre vystúpenie v Bratislave na “DANUBE UP”, ktoré bolo zamerané na vodu. Základnou požiadavkou na tieto hodiny bolo aby šli čo najplynulejšie = najpresnejšie. malé prelievacie hodiny, ktoré používam dodnes na KF1 majú krátke trubičky a preto vzduch zo spodnej fľaše sa vo forme bubliniek “prediera” cez stále sa meniaci vodný stĺpec v hornej fľaši. Preto malé hodiny postupne menia rýchlosť. Veľké prelievacie hodiny majú trubičky po celej výške fľaší a preto vzduch zo spodnej fľaše vychádza až nad hladinou a vodný stĺpec mu nekladie odpor. tieto hodiny idu nehlučne a veľmi plynulo. Avšak kvôli ich vysokej hmotnosti a veľkosti boli nevhodné na neustále prenášanie na vystúpenia KF. Tieto hodiny sa dodnes prelievajú a sú v “náhradnej” starostlivosti u mojej kamarátky/učiteľky/popularizátorky  Janky Šiškovej z Kežmarku. U nej na škole sa tieto prelievacie hodiny tešia veľkej popularite u detí 🙂

Vodný zapaľovačprojektor vyrobený 2.7.2016
    
Toto zariadenie bolo vyrobené špeciálne pre vystupenie v Bratislave “Danube UP”, ktoré bolo zamerané na  “vodu”. Využívalo tvar konkrétnej fľaše s minerálnou vodou, ktorá mala vrchnú časť guľovitého tvaru. Po naplnení vodou fungovala ako spojná šošovka a preto sústredila slnečné svetlo v ohnisku a pomocou nej sa dal zapáliť oheň. S týmto zapaľovačom som sa snažil vysvetliť divákom, ake nebezpečné je nechávať plastové fľaše v prírode, pretože môžu spôsobovať požiare. Zároveň kúzelné bolo na ňom to, že “pomocou VODY sa zapálil oheň” 🙂 Toto zariadenie občas použijem v prípade že je objednávka v lete (letné tábory) a predstavenie má byť prezentovane vonku.  Vyžaduje si priame slnečné svetlo preto nie je vhodné na zaradenie ako stála pomôcka v KF. Pri rozptýlenom osvetlení funguje zariadenie ako spätný projektor a v ohnisku sa na papier premieta obráteny obraz.

Dráha pre guľkyVyrobená 6.8.2016
guličková dráha spredu  guličková dráha zozadu
Klasická vedecká hračka, ktorú používam v prípade, že idem na vystúpenie do materských škôl alebo letných táborov. Nahrádzam ním experiment s nemagnetickými trubkami, ktorý je pre deti tejto vekovej kategorie náročný. Týmto zariadením demonštrujem účinky gravitácie a jednoduchosť vedeckych hračiek s fyzikálnym základom.

Magnetická (Indukčná) brzda – vyrobená 17.9.2016
  
   VIDEO na Youtube
Pri návšteve zábavného parku “Energylandia” v Poľsku, som si všimol, že niektoré kolotoče (roller coastery) brzdia pomocou elektromagnetických bŕzd. Táto brzda používa efekt indukovania vírivých prúdov pri pohybe vodiča v magnetickom poli (Lenzov zákon)
Tento efekt som však už v Kúzelnej fyzike 1 demonštroval pomocou “nemagnetickych trubiek”. Spočiatku som Magnetickou brzdou dopĺňal program KF1. Avšak po čase, keď trebalo program máličko skrátiť, obetoval som práve toto zariadenie pre jedno z buducich vystúpení (napr. KF3). V prípade potreby je stále k dispozícii pre programy o elektrine a magnetizme.

Dovalovej kaleidoskopvyrobený 11.5.2017 – Tento kaleidoskop vznikol náhle z pocitu očarenia po zhliadnutí vystúpenia kamarátky/učiteľky/popularizátorky chémie, Lucky Dovalovej. Je spojením chémie, fyziky a umenia v tom najkrajšom možnom stvárnení. Využíva efekt kaleidoskopu spolu s polarizáciou svetla na kryštáloch vínanu sodného. Ja som vyrobil telo kaleidoskopu a Lucka nechala vykryštalizovať veľké kryštály vínanu sodno-draselného, ktoré sme umiestnili medzi polarizačné fólie na prednom člene kaleidoskopu. Efekt je priam očarujúci. Táto pomôcka však nemôže byť zaradená do žiadneho pódiového vystúpenia pretože sa pred neho vmesti len jedno oko. 🙂 Používal som ho na vystúpeniach pre fluktujúcu verejnosť, kde si ho mohol ktokoľvek vyskúšať. Tento prvý prototyp nakoniec poputoval k autorke nápadu Lucke a neskôr skončil v zbierke kaleidoskopov u pani Beátky Puobišovej, ktorá po celom slovensku robí výstavy pod názvom “Vedecká hračka”.
Na to akú krátku históriu si tento kaleidoskop užil v Kúzelnej fyzike, stihol sa dostať aj do televíznych novín TV Markiza a to hneď deň po jeho technickom dokončení (ešte nemal ani nálepku s popisom a ani kryštáliky koncovka s kryštálmi ešte nebola hotová)
Momentálne je kaleidoskop poškodený a v blízkej budúcnosti ho čaká oprava.